• کالا
 • شرکت
 • نیازمندی
 • جستجو در سایت
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:

سیبری غربی


 • سیبری غربی
   
  جمعیت: 16593236 نفر (2015) بیش از 10 درصد جمعیت کشور در این منطقه زندگی می کنند.
  وسعت: 2427.2 کیلومتر مربع، سومین منطقه بزرگ اقتصادی.
  شامل: 5 استان (نووسیبیرسک، کمروفو، امسک، تومسک و تومن)، خطه آلتای، جمهوری آلتای، دو ناحیه خودمختار (خانتیا-مانسیا و یامالو-ننتس)
  شهرهای بزرگ: دو شهر بزرگ نووسیبیرسک و امسک با جمعیت بیش از 2 میلیون نفر در این منطقه واقع شده اند. بیشتر جمعیت ساکن در این منطقه اقتصادی در شهرها زندگی می کنند. ساکنان این منطقه چند قومیتی بوده و بیش از 90 درصد از جمعیت این منطقه روس تبار هستند.
  شرایط آب و هوایی و اقلیمی: فراوانی بارش و میزان متوسط آفتاب باعث شده است که این منطقه برای زندگی و فعالیت های اقتصادی مردم مطلوب باشد. حدود 90٪ سرزمین های این منطقه را دشت تشکیل می دهد که در اعماق آن منابع نفت و گاز نهفته است. جنوب این قلمرو کوهستانی است. در مناطق کوهستانی منابع سنگ آهن (کوه شوریا)، سنگ های معدنی غیر فلزی و ذخایر نمک وجود دارد. منطقه اقتصادی سیبری غربی غنی از منابع جنگلی بوده و ذخایر آب ارزشمندی دارد.
  کشاورزی و دامپروری: کشت دانه های غلات و  و پرورش گاو شیری و گوشتی در این منطقه انجام می شود.
  صنایع اصلی: تولید نفت و گاز از مناطق نفتی سورگوت و نیژنی وارتوفسک و عرضه آن به بخش اروپایی روسیه صورت می گیرد. این منطقه اصلی ترین منطقه استخراجی منابع سوخت کشور روسیه است. همچنین منابع اصلی و با کیفیت زغال سنگ کشور در این منطقه واقع شده اند. پس از وقوع جنگ بزرگ میهنی در سیبری غربی کارخانجات تولید صنایع دفاعی در این منطقه تمرکز پیدا کرد از آن جمله کارخانجات هواپیما سازی، کارخانجات تولید تجهیزات رادیویی و ارتباطی واقع در نووسیبیرسک، کارخانجات تولید تانک و تجهیزات آن، شرکت های تولید کننده محصولات هوا فضا در امسک و کارخانه تولید موتور هواپیما در شهر تومن را می توان نام برد. همچنین تمرکز شرکت های تولید تجهیزات ساختمانی، تولید تجهیزات بهره برداری معادن، کشتی سازی، تجهیزات تولید انرژی، کارخانجات تولید قطعه و لوازم جانبی خودرو در این منطقه است. این منطقه به خاطر کارخانه سیستم های مخابراتی در شهر بردسک، تراکتور سازی در  وبسوسک، واگن سازی در نوآلتای شهرت دارد.
  ساختار صادراتی و وارداتی منطقه اقتصادی سیبری غربی:  صادرات مواد خام  و  واردات سبزیجات، میوه، مواد غذایی کنسرو شده (از مولداوی و اوکراین)، پشم، پنبه، سنگ معدن و زغال سنگ (از قزاقستان و کشورهای آسیای مرکزی)، تجهیزات کشاورزی (از منطقه اقتصادی سیبری شرقی)، کاغذ، ماشین آلات و تجهیزات (از شمال غرب روسیه)، کالاهای مصرفی (از مرکز، اورال و ولگا).
  مشکلات اصلی منطقه اقتصادی سیبری غرب:
  - بحران منابع سوخت؛ 
  - کاهش تولید نفت و گاز؛ 
  - توسعه نیافتن فن آوری فرآوری مواد خام در منطقه؛ 
  - مشکل زیرساخت های اجتماعی و توسعه بازار؛ 
  - مشکل جدی در مورد مسائل زیست محیطی.