• کالا
 • شرکت
 • نیازمندی
 • جستجو در سایت
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:

شرق دور


 • شرق دور
   
  مساحت منطقه : 6215.9 کیلومتر مربع
  جمعیت منطقه : 7.1 میلیون نفر. (5٪ از جمعیت فدراسیون روسیه) و تراکم جمعیت  1.3 نفر در کیلومتر مربع
  همسایگی با کشورها: چین، کره شمالی، ایالات متحده، ژاپن.
  منطقه اقتصادی شرق دور شامل: 4 استان (ساخالین، آمور، ماگادان و خودمختار یهودی)، 4 خطه (کامچاتکا، پریموریه، خودمختار چوکوتک و خاباروفسک) و جمهوری یاکوتی.
  شهرهای مهم : ولادی واستک، خاباروفسک، کامسامولسک در آمور، پتروپل در کامچاتکا و یاکوتسک.
  بالاترین تراکم جمعیت در پریمورسک و خاباروفسک در جنوب این منطقه است. منطقه اقتصادی شرق دور ترکیب قومی متنوعی دارد و مردم غالبا شهر نشین (76٪ در صد جمعیت منطقه) هستند. 
  منابع طبیعی: سنگ آهن، طلا، الماس، زغال سنگ، سنگ های معدنی فلزی (روی، سرب، قلع، نقره، تنگستن، مولیبدن و جیوه، منگنز و آلومینیوم)، ذخایر معدنی غیر فلزی (میکا، نمک، آپاتیت، گرانیت) و منابع نفت و گاز.
  صنعت: قدرتمندترین مجتمع شیلات (صید و فرآوری آبزیان دریایی) در فدراسیون روسیه با بیش از 40٪ صید ماهی و آبزیان در این منطقه واقع است. صید ماهی قزل آلا، خرچنگ، ماهی مرکب، انواع سخت پوستان (اسکالوپ)، خیار دریایی، جلبک دریایی در این منطقه صورت می گیرد. 30 درصد تولید چوب در فدراسیون روسیه از منابع جنگلی این منطقه تامین می شود. در این منطقه ذخایر عظیمی از منابع برقی-آبی با استفاده از ظرفیت های رودخانه های  آمور و کولیما در دسترس است. شهر خاباروفسک، بزرگترین مرکز صنعتی در این منطقه اقتصادی است.
  کشاورزی و دامپروری: مزارع پهناوری در این منطقه آمور زیر کشت سویا و انواع غلات است و به تازگی کشت برنج در مناطق پریمورسکی توسعه پیدا کرده است. پرورش گوزن در خاباروفسک و مناطق پریمورسکی و در شمال منطقه اقتصادی شرق دور انجام می شود.
  دوری از بخش اروپایی کشور و دسترسی گسترده به دریا، اقیانوس آرام و قطب شمال باعث شده است که این منطقه به عنوان پاسگاه مرزی روسیه در مرزهای شرقی این کشور تعریف شود. از طریق بنادر منطقه اقتصادی شرق دور، روابط اقتصادی روسیه با بسیاری از کشورهای حاشیه اقیانوس آرام در جریان است. بنادر مهم منطقه در شهرهای ولادی واستوک، ناخودکا (بندر واستوچنی) و خاباروفسک واقع شده اند.
  ویژگی های اصلی منطقه:
  - فاصله زیاد از پایتخت و قسمت اروپایی کشور؛
  - پهناوری به همراه ضعیف در توسعه یافته؛
  - عدم توسعه صنعت به صورتی که بیشتر مواد خام تولیدی در منطقه برای فرآوری به مناطق دیگر ارسال می شوند؛
  - عدم توسعه سیستم حمل و نقل.