• کالا
  • شرکت
  • نیازمندی
  • جستجو در سایت
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:

قوانین مالیاتی

 
مالیاتها در فدراسیون روسیه به سه گروه اصلی جغرافیایی تقسیم می شود:
- مالیات فدرال که بر اساس قانون فدرال تعیین می شود و در تمامی قلمرو روسیه اعمال می شود؛ مانند مالیات بر ارزش افزوده، مالیات اجتماعی، مالیات بر سود شرکت ها، مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و سازمان ها، مالیات بر اشیای ارزشمندی که از حفاری به دست آمده، مالیات بر ارث یا هدیه، مالیات بر بهره برداری از آب و مالیات دولتی.
- مالیات منطقه ای که در چارچوب قانون فدرال مطابق قوانین مناطق فدرال تعیین می شود و پرداخت آن در محدوده همان منطقه فدرال اجباری است؛ مثل مالیات بر دارایی سازمان ای منطقه ای، فعالیت قمارخانه ها و وسایل نقلیه.
- مالیات محلی که در چارچوب قانون فدرال برابر قوانین محلی تعیین شده و در محدوده همان محل اعمال می شود؛ مثل مالیات بر زمین و دارایی اشخاص.
 
انواع مالیات در فدراسیون روسیه 
- مالیات بر سود: (15.5 تا 20 درصد) که 2 درصد برای دولت فدرال است. 
- مالیات بر ارزش افزوده: 18 درصد برای کلیه محصولات به جز صنایع غذایی، پوشاک کودکان و محصولات غذایی که 10% است. تجهیزات پزشکی از این مالیات معاف است. ضمنا این مالیات بر واردات نیز اعمال می شود (5 تا 30 درصد).
- مالیات بر درآمد اشخاص: از درآمد افراد مقیم روسیه در داخل و خارج روسیه و درآمد افراد غیر مقیم روسیه که از فعالیت در خاک روسیه به دست آورده اند، گرفته می شود. نرخ کلی مالیات سیزده درصد است. نرخ مالیات بر سودی که از منابع روسی به دست می آید برای افراد غیر مقیم تا سی درصد می تواند افزایش یابد.
- مالیات اجتماعی؛ مالیاتی است که شاغلین خارج از بودجه فدرال در سه صندوق روسیه پرداخت می کنند، صندوق های امنیت اجتماعی، بیمه پزشکی و بازنشستگی. این مالیات از دستمزد و حقوق شاغلین گرفته می شود. نرخ این مالیات با میزان درآمد رابطه عکس دارد. بر درآمدهای بالاتر نرخ مالیات پایینتری اعمال می شود. دستمزدهای شهروندان خارجی شاغل در روسیه نیز مشمول این مالیات است. 
- مالیات بر دارایی شرکتها حدود 2.2% می باشد.
- مالیات بر زمین که 0.3% می باشد.
- مالیات بر زمینهای کشاورزی حدود 1.5 % می باشد.
 
مقررات مالیاتی:
مالیات در روسیه برای کالاهای وارداتی عبارتند از:
الف) مالیات بر درآمد. که برای هر ارگان دولتی و غیر دولتی یکسان بوده و برای هر کدام میزان مشخصی بین ۲۴% تا ۳۵% می باشد.

ب) مالیات بر افزایش قیمت: که عمده ترین مالیات محسوب شده و مقدار آن ۱۸% تا ۲۰% می باشد.
در فاکتور هر کالا و هر نوع خدمات به طور جداگانه نرخ مالیات ذکر می گردد. در معاملات داخلی همیشه قیمت کالا با مالیات آن قید می شود و فقط در موارد صادراتی بیست درصد به عنوان مالیات کسر می گردد. مالیات در طول سال برای کار شرکتها طی چهار دوره سه ماهه پرداخت می شود. بخش های مختلف خدماتی هر کدام بر اساس ضوابطی خاص و تعرفه های مالیاتی خاص مالیات پرداخت می نمایند. 
 
مالیات اضافی 
برخی از گروههای کالایی جهت واردات به کشور روسیه مشمول پرداخت مالیات و یا عوارض جداگانه ای هستند که در این خصوص می توان به محصولاتی همچون نوشابه های الکلی، سیگار، خودرو و موتور سیکلت با قدرت موتور بیش از 150 اسب بخار اشاره کرد. به طور کلی نرخ های مالیات مذکور بر اساس حجم و وزن و سایر ویژگیهای محصول مشخص می شود.
مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی 
مالیات بر ارزش افزوده شامل موارد زیر است: فروش کالاها و خدمات، واردات اغلب کالاها، تعمیرات و تزیینات. برای اکثر کالاهای وارداتی به روسیه نرخ مالیات بر ارزش افزوده 18 درصد ارزش گمرکی آن محصول ( شامل حقوق گمرکی و مالیات اضافی) است. مواد غدایی، برخی اقلام خاص مربوط به کودکان، مجلات و نشریات علمی و نیز تعداد اندکی از محصولات دیگر شامل 10 درصد و یا صفر درصد مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی می شود.  جهت اطلاع بیشتر به اینجا مراجعه نمایید.

 
معافیت از مالیات 
اگر مجموع درآمدهای مالیات دهنده از سوی شخص یا سازمان از فروش کالا یا ارائه خدمات، در سه ماه آخر سال، بدون کسر مالیات کمتر از یک میلیون روبل باشد از پرداخت مالیات معاف خواهد شد. این معافیت شامل افرادی که در زمینه مشروبات الکلی، کالاهای دخانی، خوراکی های لوکس و اجناس تزئینی و خودرو فعالیت می کنند یا کالایی را از مرزهای گمرکی عبور می دهند نمی شود.
 
*فروش کالاهای پزشکی مهم و حیاتی روسی یا خارجی و ارائه برخی خدمات پژشکی، آموزشی، فنی، حمل و نقل شهری و انجام عملیات بانکی و بیمه از مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

کمک های بلاعوض به روسیه، کالاهای پزشکی مهم و حیاتی و مواد اولیه تولید آنها، مواد اولیه تولید داروهای عفونی، آثار هنری هدیه شده به موسسات روسی و کتاب و آثار ادبیو هنری که به صورت غیر تجاری مبادله می شود، همینطور محصولاتی که سازمانی روسی در قلمروی کشور خارجی تولید کرده باشد، تجهیزات فنی تخصصی، قطعات یدکی و اجزای مربوط به آن که به عنوان سرمایه اولیه وارد شوند و الماس های نتراشیده طبیعی نیز از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.