• کالا
  • شرکت
  • نیازمندی
  • جستجو در سایت
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:

مقررات ویزایی و نیروی کار

انواع ویزا : 
انواع ویزای قابل اخذ از طرف سفارت روسیه در ایران با توجه به فوری بودن و یا عادی بودن آنها، هزینه ها و مدت زمان دریافت متفاوت است. مثلا ویزای توریستی روسیه 7 روز کاری زمان می برد و ویزای توریستی فوری 2 روز کاری زمان لازم دارد. به طور کلی انواع ویزای روسیه عبارتند از:
- ویزای 15 روزه گردشگری یکبار ورود 
- ویزای یکماهه گردشگری یکبار ورود
- ویزای سه ماهه دوبار ورود
- ویزای تجاری یکساله کثیرالورود (90 روز اقامت و 90 روز خروج)
- ویزای کار، دانشجویی و دیپلماتیک
  
قبل از انجام هر گونه سفر تجاری به کشور روسیه، انجام برخی تمهیدات اولیه ضروری می باشد که یکی از مهم ترین آنها اخذ ویزا است. برای این امر بایستی دعوتنامه ای از سوی یک شرکت روسی در اختیار داشته باشد و سپس دعوتنامه مذکور به همراه گذرنامه باید به سفارتخانه و یا کنسولگری روسیه در محل اقامت تحویل داده شود. اعتبار گذرنامه متقاضی نیز بایستی شش ماه پس از پایان تاریخ اعتبار روادید باشد. معمولاً فرایند طبیعی جهت اخذ روادید تجاری 25 روز به طول می انجامد. روادید تجاری معمولاً برای شرکت در نشستهای کاری، همایش و دوره های آموزشی است که برای 90 روز اقامت در طی 180 روز معتبر خواهد بود.
روادید مختلفی با توجه به اهداف سفر به کشور روسیه وجود دارد. یکی دیگر از آنها روادید کار است که تنها برای کسانی صادر می شود که در روسیه به طور منظم اشتغال دارند و برای یک سازمان روسیه درآمد زایی می نمایند. مقررات بین المللی روسیه اغلب تغییر می یابد؛ از این رو توصیه می گردد قبل از تقاضای ویزا، اطلاعات لازم را از طریق مراجعه به سفارتخانه و کنسولگری کشور محل اقامت خود کسب نمایید. ویزای توریستی روسیه برای افرادی صادر می شود که به قصد گردشگری می خواهند به این کشور سفر کنند. مدت اعتبار این ویزا دو هفته پس از صدور است. برای صدور ویزا، حضور متقاضی الزامی نیست و وقتی برای مصاحبه تعیین نمی شود.
 در زمان ورود به مرز روسیه، از مسافرین خواسته می شود تا کارت مهاجرت را تکمیل نمایند. مامورین مرزی نیمی از کارت مذکور را پس از جدا نمودن نزد خود نگاه داشته و نیمه دیگر کارت را که حاوی همان اطلاعات است را به مسافر می دهند تا در زمان خروج از روسیه آنرا نیز عودت نمایند. بنابراین افراد باید این کارت را تا لحظه خروج از خاک روسیه به همراه داشته باشند و در مرحله بعد باید در مکانی که در کشور روسیه زندگی می کنند رجیستر نمایند. اگر فرد در هتل اسکان داشته باشد، رجیستر توسط هتل انجام می گیرد. ضمنا چنین اجازه ای به افراد داده شده است که برای مدتی که در روسیه هستند، مکانی را اجاره نمایند و از این رو جهت رجیستر کردن می توانند به بنگاه های املاک مراجعه نمایند.
 
اتباع خارجی که به روسیه وارد می شوند بایستی طی 3 روز کاری ورود خود را به ثبت رسانند و چنانچه محل اقامت فرد مذکور تغییر یابد، مجدداً بایستی طی 3 روز کاری اطلاع رسانی نمایند. مسافرین در حال اقامت و یا تردد در روسیه، همواره بایستی گذرنامه، روادید و سایر مدارک خود را همیشه و همه جا با خود داشته باشند.
 
مدارک لازم جهت اخذ ویزا:
1. اصل پاسپورت 
2. یک قطعه عکس
3. بلیت هواپیما
4. رزرو هتل
5. مشخصات فردی مسافر
 6.        دعوت نامه تجاری (جهت ویزای تجاری)
7.        دعوت نامه معتبر از دانشگاه (جهت دریافت ویزای دانشجویی) 
8-        دعوت نامه کاری (حهت دریافت ویزای کاری)
 
دعوتنامه تجاری
۱- دعوتنامه تجاری از طرف یک شرکت ثبت شده در روسیه که اجازه پذیرش افراد خارجی را دارد، صادر می شود. شرکت دعوت کننده کلیه مسئولیت های شخص میهمان را به عهده می گیرد. چنانچه شخص دعوت به کار شود، باید اجازه کار دریافت نماید و مالیات و حقوق او در اوراق شرکت منعکس گردد.
۲- دعوتنامه ها چند روزه، یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه و یکساله هستند بعد از ورود به روسیه وضعیت و محل اقامت شخص اعم از هتل یا منزل شخصی در مدت سه روز باید از طریق اداره مهاجرت بر روی برگه ویزا الحاق یا درج گردد و در غیر این صورت جریمه خواهدشد.
۳- دعوت شونده از هر استانی که دعوتنامه دریافت می کند باید همان شهر ثبت ورود شوند و سپس می تواند به دیگر مناطق تردد نماید.
۴- تاخیر در خروج از آنچه در ویزا ذکر شده ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری همچون اخراج دائم از روسیه را به همراه داشته باشد.
۵- دریافت اجازه کار چهل روز یا بیشتر زمان اداری نیاز دارد.
۶- دارا بودن ویزای تجاری به منزله مجوز کار در روسیه نمی باشد.
۷- نوع ویزا ممکن است یکبار ورود و یا چند بار ورود باشد.
۸- ویزای ترانزیتی روسی از طریق دفاتر فروش بلیط هواپیمایی و یا با ارائه بلیط مستقیما بدون دعوتنامه از طریق سفارت روسیه در ایران صادر می شود.
۹- مدت ویزای ترانزیت حداکثر سه روز هنگام رفت و سه روز هنگام بازگشت است.
۱۰- ویزای ترانزیت برای رانندگان با ارائه مدارک ماشین مستقیما از طریق سفارت روسیه در ایران صادر می گردد.
۱۱-برای دریافت روادید برای رانندگان، شرکت صاحب کالا در روسیه باید دعوتنامه را از طریق اداره «اویر» مجوز دریافت و اصل آنرا به سفارت روسیه در ایران برای اخذ روادید تحویل نماید.
۱۲- یکی از شروط اخذ ویزا، مدت اعتبار باقی مانده گذرنامه است که نباید کمتر از شش ماه باشد.
ساعات کاری کنسولگری روسیه 10 صبح تا 13 و در روزهای شنبه، چهارشنبه و جمعه تعطیل می باشد.

آدرس سفارتخانه روسیه در تهران: خیابان نوفل لوشاتو، شماره ۳۹