• کالا
  • شرکت
  • نیازمندی
  • جستجو در سایت
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:

حجم تجاری اتحادیه اقتصادی اورآسیا با جمهوری اسلامی ایران در سال 2019

تاریخ انتشار: 13 خرداد 1399

منبع:https://economic.mfa.ir/

اجرایی شدن توافق‌نامه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از آبان 1398، جهش بزرگی در صادرات نفتی و غیرنفتی کشور را در پی خواهد داشت، چرا که بازاری بزرگ و مطمئن برای کالاهای صاداراتی ایران پس از اجرایی شدن موافقتنامه با اتحادیه برای کشور پیدا شده است. این بازار 180میلیون نفری بالقوه که سهم عمده آن به بزرگ‌ترین کشور اتحادیه اوراسیا یعنی روسیه با 142میلیون نفر جمعیت تعلق می‌گیرد، فضای حیاتی برای صادرات غیرنفتی ایران تامین خواهد کرد.

 

تولید ناخالص داخلی منطقه در مجموع 1.9 هزار میلیارد دلار است که 3.2 درصد GDP جهان را تشکیل می‌دهد. مجموع صادرات ایران به پنج کشور این اتحادیه از زمان اجرای شدن موافقتنامه تا نیمه فروردین ،1399 بیش از 496 میلیون دلار بوده که 137 میلیون دلار آن شامل تعرفه ترجیحی شده است. در مقابل صادرات کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا به ایران در آن مدت حدود یک میلیارد و 38 میلیون دلار ثبت شده است که بیش از 767 میلیون دلار آن شامل تعرفه ترجیحی شده است. همچنین در این مدت از میان اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ایران بیشترین واردات را از روسیه با 751 میلیون دلار و کمترین واردات را از قرقیزستان با 4.2 میلیون دلار داشته است. از سوی دیگر، بیشترین صادرات ایران به اعضای اتحادیه مذکور، در مدت مذکور، به روسیه با 254 میلیون دلار و کمترین میزان صادرات به بلاروس با 6.7 میلیون دلار بوده است.
باید در نظر داشت ایران نقش کلیدی در شاهراه‌های موجود منطقه یعنی جاده ابریشم، راه‌آهن سراسری آسیا، تراسیکا و کریدور شمال ـ جنوب دارد. تقویت ارتباط با ایران برای اعضای اتحادیه اوراسیا نیز، از اهمیت خاص برخوردار است، چراکه ایران با موقعیت ترانزیتی ویژه یعنی قرار گرفتن بین دریای خزر در شمال و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب و نیز، راه‌های ترانزیتی شرق به غرب، مسیری مناسب برای ترانزیت کالاهای کشورهای عضو اتحادیه از طریق کریدورهای بین‌المللی حمل و نقل شمال-جنوب و شرقی ـ غربی است.