• کالا
  • شرکت
  • نیازمندی
  • جستجو در سایت
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:

پوتین: مسکو همچنان از برجام پشتیبانی می کند/ ایران شریک دیرپای روسیه است

تاریخ انتشار: 13 مهر 1396

مسکو - ایرنا - ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه اعلام کرد: مسکو همچنان از برجام حمایت می کند و تا زمانی که همه طرف ها به تعهدات خود در شورای امنیت سازمان ملل پایبند هستند، این رویکرد ادامه می یابد.

پوتین روز چهارشنبه در اجلاسیه عمومی نشست هفته انرژی روسیه گفت: در زمان حاضر ایران برجام را اجرا می کند و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به عنوان سازمان تخصصی معتبر آن را تایید کرده است.
رییس جمهوری روسیه در این نشست بین المللی که با حضور وزیران شرکت کننده در نشست مجمع کشورهای صادر کننده گاز با شرکت مقام های بلندپایه روسی و خارجی از جمله هیات ایرانی به ریاست بیژن زنگنه وزیر نفت برگزار شد، تصریح کرد: تمامی گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی حکایت از آن دارد که ایران تعهدات خود را در برجام کامل انجام می دهد. 
وی ادامه داد: از این گزارش ها پیروی می کنیم و از برجام که با مشارکت دولت سابق آمریکا و با وجود اختلافات در مسائل دیگر با این دولت عقد شد، همچنان حمایت خواهیم کرد. 
مجری نشست از پوتین پرسید: در شرایطی که روابط روسیه و عربستان سعودی تقویت و تحکیم می یابد و اگر مناقشه مسلحانه در سوریه نیز پایان یابد، مسکو چگونه می تواند خروج کامل نیروهای ایرانی را از این کشور برای ریاض تضمین کند.
وی پاسخ داد: مسکو با احترام به منافع ملی ایران می نگرد و کشورهای دیگر نیز از جمله روسیه، ترکیه و عربستان سعودی هم منافع خود را دارند. 
رییس جمهوری روسیه در ادامه با بیان اینکه هر کشور مستقلی باید راه خود را تعیین کند، تاکید کرد: این حق انحصاری هر کشوری است که مربوط به ایران نیز می شود.
پوتین گفت: همواره با احترام به حق حاکمیت و سیاست خارجی هر کشوری می نگریم. ایران کشور همسایه و شریک دیرینه ما است و به روابط با این کشور ارج می نهیم. 
وی در باره حضور مستشاری نظامی ایران در سوریه هم اظهار کرد: از نگرانی ها آگاهی داریم و باید بگویم نگرانی های متقابل از طرف های دیگر هم وجود دارد. برای نمونه وضعیت عراق از جمله برگزاری همه پرسی استقلال در کردستان این کشور نگران کننده است. در این منطقه مسائل زیادی انباشته شده است.
اجلاس وزیران ایران، روسیه، الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، لیبی، نیجریه، قطر، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات به عنوان اعضای اصلی مجمع کشورهای صادر کننده گاز و هلند، نروژ، عراق، عمان و پرو اعضای ناظر امروز آغاز شد.