• کالا
  • شرکت
  • نیازمندی
  • جستجو در سایت
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:
جـــستــجــو:

فرهنگ مذاکره با طرف های روس

فرهنگ مذاکره با طرف روس

برای آغاز هرگونه فعالیت و از جمله فعالیت های تجاری باید از روحیات و ویژگیهای خاص طرف مقابل اطلاع داشت و تجار روسی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. زیرا این اطلاع و شناخت موجب می گردد از رفتارهای طرف مقابل برداشت صحیحی صورت گیرد. بدون تردید دیدگاه روس ها نسبت به ایران و ایرانی متاثر از روابط تاریخی دو ملت و تحولات جدید در روابط دو کشور و نظام بین المللی شکل گرفته و دچار تحول شده است. فرهنگ روسیه، به ویژه در بخش جنوبی این کشور از دیر باز با دنیای فارسی زبان در تماس بوده و پیوند ناگسستنی داشته است. ایران و روسیه از دیرباز روابط سیاسی و تجاری داشته اند، اما طی سالهای اخیر در عرصه روابط راهبردی سیاسی، نظامی، بازرگانی و ... پیوندهای گسترده تری ایجاد شده است.
 
تحولات منطقه ای، جهانی شدن و دگرگونی های سیاسی به روابط روسیه و ایران اهمیت خاصی بخشیده است. از سویی زمینه های تاریخی و فرهنگی مردمان قفقاز شمالی، به ویژه اقوام فارسی زبان، اهالی اوستیا، تاتی ها، کردها و ارمتی ها که با ریشه های فرهنگ ایرانی نقاط مشترک زیادی دارند، از اشتراکات مردم دو کشور است. مذاکره در روسیه در کمال آرامش و بدون تشویش و شتاب در رسیدن به نتیجه و پایان مذاکره انجام می شود. در این کشور قطع مذاکرات بخاطر پایان ساعت کاری، بدون توجه به نتیجه، رفتاری دور از انتظار نیست. شفافیت در فرهنگ روسی فاقد بار معنایی و ناقض یک اصل مهم در مذاکرات، یعنی عدم پذیرش تعهدات صریح است. هدایا در مناسبات و جلسات رسمی چندان اهمیت ندارد. در فرهنگ روسی پیچیدگی در توافقات و راههای فرار از تعهدات، جایگزین رفتار خلاف تعهد است. توافقات بدون قرارداد کتبی و برابر شرایط حقوقی معین ارزش چندانی ندارد.
 
چنانچه قصد دارید با یک نهاد یا شرکت روسی نشستی داشته باشید، بایستی توجه داشته باشید که به طور عمده افراد از نظر موقعیت شغلی و رتبه سازمانی هم رده در مقابل شما قرار می گیرند. دست دادن در شروع و خاتمه جلسه انجام می شود و سعی کنید در مناسبتهای مختلف به ویژه تحویل سال نو و روز تولد به طرف های تجاری خود تبریک بگویید. سرو کار داشتن با افراد رسمی و دولتی، بعضی وقتها وقت گیر و مستلزم صبر و حوصله می باشد. هدایا در مناسبات رسمی کمتر مرسوم است. ولی در روابط اجتماعی مردم به عنوان یک مولفه اجتماعی از اهمیت و نقش اجتماعی بالایی برخوردار است. مردم این کشور در مناسبت های مختلف و جشن های ملی به یکدیگر هدیه می دهند. در برخی از مناسبت ها و جشن ها مثل روز جهانی زن و روز چهاردهم فوریه (روز عشق) بیشترین هدایا خریداری می شود. دادن گل به عنوان هدیه در مناسبت های رسمی و غیر رسمی بسیار مرسوم است، که با توجه به تقاضای بالای گل امروزه کشورهای مختلف جهان مانند هلند صادرات گل به روسیه را انجام می دهند. 
 
مردم  روسیه مردمی با فرهنگ و اهل مطالعه اند، توجه عمومی به خرید کتاب و نشریات نیز فراوان است. مردم روسیه افرادی سخت کوش و تا اندازه ای سنتی هستند و بسیاری از ارزشهای امروز آنها برگرفته از آداب گذشتگان است. روسیه با آن که کشوری اروپایی است ولی تاثیرپذیری این کشور از شرق را، به ویژه در زمینه های فرهنگی و اجتماعی نمی توان انکار کرد. روسیه از لحاظ شاخص های رفتار اجتماعی یک جامعه مدرن و رشد یافته است. انضباط اجتماعی در سایه شرایط سخت آب و هوایی در رفتار اجتماعی مردم نهادینه شده است. اوقات فراغت و استراحت اهمیت ویژه ای در زندگی مردم دارد، تعطیلات طولانی سال نو، مرخصیهای طولانی در فصل تابستان و تعطیلات رسمی در اول یا آخر هفته حاکی از ارزش اجتماعی این امر است. ساعت کاری شرکتها و ادارات دولتی از نه صبح تا شش بعدازظهر روزهای دوشنبه تا جمعه است و روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است.